İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Deprem ve Sosyal Hizmet

Last updated on 20 Mart 2020

Değerli Okurlarımız,

Bu yazıyı kaleme almamızın sebebi dün (24 Ocak 2020) merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan ve 6,8 şiddetinde depremdir. Bu olay, 1999 yılında Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde meydana gelen 7,4 şiddetindeki depremden sonra en şiddetli depremdir. Yazıyı yazdığımız esnada 22 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağolsun. AFAD ve Türk Kızılay’ı tüm imkanlarını seferber etmektedir. Ayrıca yerel yönetimler ve sivil toplum örgütlerimiz de vatandaşlarımızla büyük bir dayanışma göstererek Elazığ ve Malatya’da evleri zarar gören ve gereksinimi olan vatandaşlarımızla birlikte olmak üzere yardım tırlarıyla yola çıkmışlardır.

Bu yazıda doğal afetlerden olan deprem hadisesi sosyal hizmet bakış açısıyla ele alınarak doğal afetlerde sosyal hizmetin rolü tartışılacaktır. 

Son yıllarda kasırgalar, depremler, tsunamiler ve diğer doğal ve insan kaynaklı afetlerin sıklığı artmaktadır. Bu, insanları öfke, kayıp, korku, keder ve bir dizi başka duygu yaşamaya sevketmektedir.  Elazığ’da meydana gelen depremde 22 varandaşımız hayatını kaybetti. Yüzlerce de yaralı insanımız bulunmaktadır. Etkilenen insanlar hayatlarını yeniden inşa etmek için gerekli desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. Başta AFAD ve Kızılay olmak üzere sosyal hizmet uzmanları da dahil bir çok profesyonel arama kurtarma ve yardım   çabalarına katılmaktadır. 

Bu yazıda sosyal hizmet müdahaleleri ve felaket şartlarında hayatta kalanlara yardım için sosyal hizmet uzmanlarının ihtiyaç duyacakları beceriler tartışılmıştır.

Doğal afetlerde sosyal hizmetin fonksiyonları şu şekilde ele alınabilir:

Birey ve ailelere destek: engelli insanlar, çocuklar ve yaşlılar gibi savunmasız gruplar için duygusal destek, yas danışmanlığı ve afet sonrası destek sağlanması (travma sonrası stres bozukluğu gibi); afetzedeleri etkinliklere katılmaya motive etmek; barınaklardaki ailelere duygusal destek sağlamak; ailelerin cenazeler düzenlemesine ve çadır kurmasına yardımcı olmak; evleri ziyaret etmek; hayatını kaybedenlerin aileleriyle görüşme.

Bireylerin ihtiyaçları ile kaynaklar arasında bağlantı kurma ve insanların kaynaklara erişmesine yardımcı olmak: Bu husus yerel yönetim ile gönüllü gruplar ya da STK’lar arasında iletişimi kolaylaştırmayı; sosyal hizmetlerin insanların ihtiyaçları ile ilişkilendirilmeyi; gereksinim sahibi insanları belirlemeyi; ailelerin ihtiyaçlarını kaynaklarla ilişkilendirmeyi; bağış toplama;  yiyecek ve malzemelerin toplanması, dağıtılması ve dağıtılması; ve devlet görevlileri için mağdurların ihtiyaçlarını kaydetmeyi içermektedir.

Ciddi fiziksel ve ruhsal sorunların önlenmesi: Bunlar, çeşitli danışma türleri de dahil olmak üzere hayatta kalanlar için terapötik müdahaleleri, örn. yas danışmanlığı ve yardım sonrası danışmanlık, hastaları terapistlere ve terapötik merkezlere yönlendirme gibi hususları içermektedir.

Bireylerin, ailelerin, grupların, örgütlerin ve toplulukların dağılmasını önlemek: Bu, evsiz bireylere ve ailelere uyum, bilgi ve destek sağlamayı; hayatta kalanların yaşama dair ilgisizliklerini, güçsüzlük ve umutsuzluk duygularını azaltmayı içermektedir.

Müracaatçı refahını artırmak için mikro ve makro sistemleri değiştirmek için müdahale. Bu, hükümet programlarında değişiklik yapılmasını savunmayı; gönüllü hizmetlerin geliştirilmesini; ihtiyaç değerlendirmeleri yapmayı; hizmet programlarının iyileştirilmesini; mağdurlar için dağıtım merkezleri sağlamayı;  insanların ihtiyaçlarını karşılamada toplumun yeteneğini geliştirmek için refah politikalarını ve arama-kurtarma programlarını değiştirmeyi; deprem bölgelerinin alt-yapısal durumunu iyileştirme sistemlerinin kapasitesinin geliştirilmesini içermektedir.

Dünyada çoğu ülkenin olduğu gibi Türkiye’de deprem kuşaklarında (DAF ve KAF) yer almaktadır. 20. yüzyılda 19 büyük deprem (5,8 ve üzeri) meydana gelmiştir. Buna rağmen sosyal hizmet müfredatlarında ve uygulamalarda afet yönetimi konulu özelleştirilmiş programlar yetersizdir. Sosyal Hizmet akademisyenleri olarak bu konuda adımlar atmamız gerekmektedir. 

Mevcut literatür, sosyal hizmet uzmanlarının afet yardımı sunan bir kurtarma ekibinin parçası olarak yardım programları sunarken nelerin mümkün ve/veya nelerin yapılması gerektiğini öğrenmelerine yardımcı olabilir.

Sosyal hizmet uzmanları, mikro, mezzo ve makro düzeylerde afet yardımı ve kurtarma planlarının önemli bir parçası olduğunu söylemek gerekir. Depremden kurtulanlara yardım ederek deprem yaralarını sarmada önemli roller oynarlar ve acil durum müdahalelerinin ön saflarında yer alırlar. 

Yukarıda verdiğimiz tüm bilgiler ışığında sosyal hizmet uzmanlarının felaket zamanlarında ihtiyaç duyacağı becerileri özetleyerek yazımıza son vereceğiz.

Sosyal hizmet uzmanlarının sahip olmaları gereken beceriler şu şekilde sıralanabilir:

Durumsal destek (afetzedelerle çalışmak üzere destek grupları, yüzleşme grupları, danışma geupları oluşturmak)

Umudu teşvik etme (uzmanların günlük aktivitelerine geri dönmesi, normal işlevselliklerine devam etmeleri konusunda afetzedeleri cesaretlendirmeleri ve yaşama dair umutlarını arttırması. Uzmanlar, afetzedelerin psikososyal ve psikofiziksel olarak dengeye dönmelerine destek olunmalıdır)

Teselli etme (bireyleri teselli etme çok eskiye dayanan ve kayıp karşısında yardım etme yaklaşımıdır. Müracaatçının dini kurallara ve ölümden sonra yaşama inancı varsa bu beceri önemli bir etki yapacaktır.)

Güvence (çaresizlik içinde olan afetzedeye hislerini sözel olarak ifade etme fırsatı tanıyarak afetzedenin bu durumdan çıkmasına yardım etmeyi içerir.)

Konsantrasyon (afetzedeler, genel de güçsüz yanlarına odaklanarak kendini suçlama, hayatı suçlama ya da depresyon durumuna girmektedirler. Müracaatçıların güçlü yanlarına ve yeteneklerine konsantre olmak gereklidir.)

Çözüm geliştirme (deprem gibi afetlerde insanlar depremin etkisi konusunda geniş bir anlayışa sahip olmayabilirler. Bu durum bireylerde stres, kayıplar karşısında problemlerden kaçmak için intihar etme gibi düşüncelere sevep olabilir. Uzmanlar böyle müracaatçılarla rasyonel ve alternatif çözümler üzerine odaklanmalıdır. Ve afetzedelerin yılmazlık kapasitelerinin arttırılmasına destek olunmalıdır.)

Sevk (uzmanlar, afetzedeleri uzmanlık alanı dışında kalan hizmetlere -psikolog, pskiyatri, vb.- yönlendirme becerisine sahip olmalıdır. Bunun için diğer hizmetlerin farkımda olunmalıdır. Arama kurtarma ekibinde yer alan meslek gruplarını tanımalıdır.)

Sosyal hizmet uzmanlarının doğal afetlerde arama kurtarma hizmetlerinde önemli rolleri bulunmaktadır. Bu dönemlerde bir çok rol uzmanların günlük uygulamalarında zaten yer almaktadır. Kriz teorisi, ihtiyaç belirleme ve değerlendirme, kaynaklarla ilişkilendirme, afet sonrası danışmanlık yapma gibi konularda eğitimler alınmalıdır. Etkili problem çözme noktasında mesleki becerilerin yanı sıra uzmanlar bireysel ve sosyal becerilerini de kullanabilmelidir. 

Afetlerde sosyal hizmetin rolü ve önemi yadsınamaz bir gerçektir. Sosyal hizmetin rolünün büyük olması harekete geçmek için çağrı beklenmesi anlamına gelmemektedir. Bu kriz zamanlarında sosyal hizmet en ön safta yerini almalıdır.

Bu yazı vesilesiyle meydana gelen Elazığ depreminde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağolsun. 

Vakit mümkünse yardım etmek, mümkün değilse dayanışma içinde olma vaktidir. 

420 Yorum

 1. Long time supporter, and thought I’d drop a comment.

  Your wordpress site is very sleek – hope you don’t mind me asking what theme
  you’re using? (and don’t mind if I steal it? :P)

  I just launched my site –also built in wordpress like yours– but the
  theme slows (!) the site down quite a bit.

  In case you have a minute, you can find it by searching for “royal cbd” on Google (would appreciate any feedback) – it’s still in the works.

  Keep up the good work– and hope you all take care of yourself during the coronavirus
  scare!

 2. I have read so many content regarding the blogger lovers except this post is
  actually a nice piece of writing, keep it up.

 3. XEvilwrock924

  Revolutional update of captchas solution software “XEvil 4.0”:
  captcha breaking of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 12000 another size-types of captcha,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can use XEvil 4.0 with any most popular SEO/SMM software: iMacros, XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

  Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.

  FREE DEMO AVAILABLE!

  See you later!

  XEvil Net

 4. JamesDat

  Знаете ли вы?
  Китай реализует в Пакистане собственный План Маршалла.
  Клирик-саксонец стать папой римским не захотел, а патриархом Севера не смог.
  Подруга и последовательница Льва Толстого уже в детстве ходила босиком и отвергала нарядную одежду.
  Перечень имён может быть самостоятельным поэтическим жанром.
  Преподаватель нескольких университетов, попавший в сталинские лагеря, и там умудрился обучать математике на куске мыла.

  0PB8hX

 5. chaturbate sex cams [url=https://sexcams00.club]sexcams00.club[/url] shemales live sex cams.
  xhamster sex cams [url=https://sexcams00.live]sexcams00[/url] sex cams in wisconsin.
  streamate sex cams [url=https://sexcams00.xyz]sexcams00[/url] step moms forced sex cams.
  cheap asian sex cams [url=https://sexcams00.site]anal sex cams [/url] family sex cams site:xvideos.com.
  taboo sex cams [url=https://sexcams00.site]chatroulette sex cams [/url] realtime sex spy cams.
  live sex cams asian [url=https://sexcams00.live]home milf amateurs sex cams [/url] sex cams tub.
  mexico sex cams [url=https://sexcams00.club]free live nude sex cams [/url] amatures caught on cams having sex.
  sex cams amateur [url=https://sexcams00.space]sexcams00.space[/url] live pussy cams sex messaging local.

 6. Наша корпорация предоставляет услуги по реконструкции и очистки водопроводов современным способом гидродинамической очистки на новом парке оборудования. Применение этого вида гарантирует восстановление характеристик труб к начальному уровню, становятся меньше расходы электрической энергии на 10-15процентов, увеличивается установленный срок работы стальных труб на 20 лет до капитального ремонта, увеличиваются промежутки между проф. сервисом.
  Знаменитая компания проводит необходимые работы, как например:
  Аварийный ремонт наружного водопровода-восстановление рабочего состояния в течение 24 часов.

  По какой причине выбирают данную фирму?
  Великий прозводственный опыт – более сотни настроенных очистительных сооружений в России и за её границами, наличие всех лицензий и разрешений на проведение ремонтных и инженерных работ, создание и конструирование экологического, безопасного, энергосберегающего, очень эфективного оборудования, послегарантийное техобслуживание, высококлассный и ответственный персонал.

  Чистка фильтров скважин : телеинспекция скважин

 7. General service provider manhattan

  The function of General building New York is actually to transfer to the customer the whole entire center in its entirety, and not such as independently performed work. Of specific importance is the job of the basic service provider during the course of the big development of apartment house of non commercial style, industrial complexes, business centers.

  renovation;
  Industrial properties.

  Today, the listing of development companies includes numerous company interior design. An entrepreneur and a consumer may devote a lot of time-solving on all organizational concerns. A additional sensible remedy is to leave this task to General development NY.

 8. housemaid
  Service Cleaning Staten Island was created in 2012 with a clear task: to perform a highly professional cleaning services in friendly manner that is not only which not just delights and satisfies all ours client! With deep cleaning, our employees cleansing elements refrigerator in the house . Competent employees “Cleaning Service” always ready decide varied problem, associated with guidance order. You always can call in “Cleaning Service” – our employees to the conscience cope with the work of any volume. Our Created Cleaning the holding located give you any help and solve this a problem! Our firm we carry out cleaning services(MAIDS DOWNTOWN) exclusively by means of eco-means, they absolutely safe and not even litter environment atmosphere. This the specialized company Williamsburg presents large set service on cleaning, you left only to choose the right, appropriate to you type of cleaning, and contact to our company for professional help. In our the company hourly work employee. This a highly large cleaning , that will leave your family hearth spotless . Regardless on , moving you or not Clean Master can be there to help to bring your personal old or new house exemplary appearance.We have involved only qualified masters, having the required practical experience. CLEANING MASTER Bococa apply excellent, not harmful detergents and scouring materials, reliable, professional and high quality equipment.Our organization provides services for cleaning – professional (industrial) cleaning. Cleaning famous company Clinton Hill- carries out production activity on cleaning.

 9. ######## FREE #########
  ULTIMATE РТНС COLLECTION
  NO PAY, PREMIUM or PAYLINK
  DOWNLOAD ALL СР FOR FREE
  =======================
  Description:-> gg.gg/e8ioj
  =======================
  Webcams РТНС 1999-2020 FULL
  STICKAM, Skype, video_mail_ru
  Omegle, Vichatter, Interia_pl
  BlogTV, Online_ru, murclub_ru
  =======================
  Complete series LS, BD, YWM
  Sibirian Mouse, St. Peterburg
  Moscow, Liluplanet, Kids Box
  Fattman, Falkovideo, Bibigon
  Paradise Birds, GoldbergVideo
  Fantasia Models, Cat Goddess
  Valya and Irisa, Tropical Cuties
  Deadpixel, PZ-magazine, BabyJ
  Home Made Model (HMM)
  =======================
  Gay рthс collection: Luto
  Blue Orchid, PJK, KDV, RBV
  =======================
  Nudism: Naturism in Russia
  Helios Natura, Holy Nature
  Naturist Freedom, Eurovid
  =======================
  ALL studio collection: from
  Acrobatic Nymрhеts to Your
  Lоlitаs (more 100 studios)
  =======================
  Collection european, asian,
  latin and ebony girls (all
  the Internet video) > 4Tb
  =======================
  Rurikon Lоli library 171.4Gb
  manga, game, anime, 3D
  =======================
  This and much more here:
  or –> gg.gg/ezl52
  or –> xtl.jp/?aj
  or –> xor.tw/4pt0y
  or –> v.ht/nCMCF
  or –> cutt.us/Kiet0
  or –> gg.gg/fzk4d
  or –> v.ht/Pap1
  or –> xtl.jp/?Of
  or –> gg.gg/fzl0u
  ######## FREE #########
  —————–
  —————–xrw

 10. Its like you read my mind! You appear to grasp so much approximately this,
  like you wrote the e book in it or something.

  I think that you simply could do with some percent to drive the message home a
  bit, but other than that, this is excellent blog.
  A great read. I will definitely be back.

 11. Hello, i feel that i noticed you visited my weblog
  so i got here to go back the favor?.I’m trying to to find
  issues to improve my web site!I assume its ok to use some of your concepts!!

 12. В среднем: 16-10 см – Около темы члена.. https://sexpreparat.ru/about/57 -Как правильно измерять половой член? Как измерять половой член? 18+

 13. Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing
  your weblog posts. After all I’ll be subscribing on your rss feed and I am hoping you write again soon!

 14. What’s up Dear, are you truly visiting this website daily, if so after that you will absolutely take nice knowledge.

 15. More than 100 healthy babies have been born to mothers infected with the novel coronavirus in one hospital in India’s western city of Mumbai.

  Ghandi

 16. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative.

  I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.
  Numerous people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 17. Nude Sex Pics, Sexy Naked Women, Hot Girls Porn
  http://fetlifeblog.com/?mariana
  syfi porn german porn industry porn quicktime videos thick porn 30 free youg porn videos

 18. I was wondering if you ever thought of changing the layout of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you
  could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot of text
  for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?

 19. Ronaldprees

  Really hope you can find the appropriate answer :-c

 20. Russian girl porn watch live.

 21. Всем привет!
  Норвежский дом – новые тенденции малоэтажного строительства домов и бань.
  Это не шутка. Действительно на вашем участке можно построить дом, баню или дом-баню всего лишь за один день.
  Суть в том, что строительство дома, бани или дома-бани на заводе занимает от 30 дней.
  Цена просто смех! Дешевле, чем 1 комн. квартира. Скажу больше, обмана здесь нет и это не маркетинговая фишка. Реально можно построить норвежский дом дешевле, чем купить квартиру.
  Конструкция стен, потолка и пола реально теплая, теплее, чем из традиционных материалов. Будете экономить на отопление.
  Строительство реально качественное без брака, с соблюдением всех технологических процессов и строительных норм.
  Если вы заинтересовались:
  Норвежский дом купить в Курске
  Можете смело остановиться на своем выборе. Потому что производитель дает гарантию на дом, баню или дом-баню!
  До новых встреч!

 22. Ronaldprees

  I can not find the right option to solve my issue :/

 23. If you are going for most excellent contents like me, simply pay a quick visit this
  web page all the time for the reason that it gives quality contents, thanks

 24. Форум по заработку [url]https://razula.ru/[/url]
  Бесплатные курсы по заработку. https://razula.ru/
  Множество бесплатных книг любой тематики.

 25. Perfect update of captcha breaking software “XRumer 19.0 + XEvil”:

  Captcha solving of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 12000 another subtypes of captcha,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can use XEvil 5.0 with any most popular SEO/SMM software: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other software.

  Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.

  FREE DEMO AVAILABLE!

  See you later 😉

 26. I’m gone to convey my little brother, that he should also pay a quick visit
  this blog on regular basis to obtain updated from newest
  reports.

 27. Thank you so much for giving everyone such a memorable possiblity to read articles and blog posts from this web site. It can be so amazing and as well , jam-packed with a lot of fun for me personally and my office fellow workers to visit your blog at least three times every week to read the latest things you will have. And of course, I’m also certainly satisfied with the sensational inspiring ideas served by you. Selected 1 facts in this post are surely the most beneficial we’ve ever had.

 28. ######## FREE #########
  ULTIMATE РТНС COLLECTION
  NO PAY, PREMIUM or PAYLINK
  DOWNLOAD ALL СР FOR FREE
  =======================
  Description:-> gg.gg/e8ioj
  =======================
  Webcams РТНС 1999-2020 FULL
  STICKAM, Skype, video_mail_ru
  Omegle, Vichatter, Interia_pl
  BlogTV, Online_ru, murclub_ru
  =======================
  Complete series LS, BD, YWM
  Sibirian Mouse, St. Peterburg
  Moscow, Liluplanet, Kids Box
  Fattman, Falkovideo, Bibigon
  Paradise Birds, GoldbergVideo
  Fantasia Models, Cat Goddess
  Valya and Irisa, Tropical Cuties
  Deadpixel, PZ-magazine, BabyJ
  Home Made Model (HMM)
  =======================
  Gay рthс collection: Luto
  Blue Orchid, PJK, KDV, RBV
  =======================
  Nudism: Naturism in Russia
  Helios Natura, Holy Nature
  Naturist Freedom, Eurovid
  =======================
  ALL studio collection: from
  Acrobatic Nymрhеts to Your
  Lоlitаs (more 100 studios)
  =======================
  Collection european, asian,
  latin and ebony girls (all
  the Internet video) > 4Tb
  =======================
  Rurikon Lоli library 171.4Gb
  manga, game, anime, 3D
  =======================
  This and much more here:
  or –> gg.gg/ezl52
  or –> xtl.jp/?aj
  or –> xor.tw/4pt0y
  or –> v.ht/nCMCF
  or –> cutt.us/Kiet0
  or –> gg.gg/fzk4d
  or –> v.ht/Pap1
  or –> xtl.jp/?Of
  or –> gg.gg/fzl0u
  ######## FREE #########
  —————–
  —————–xre

 29. Amateur Porn, Hd Porn, Asian Girl, Blowjob, Handjob live watch.

 30. Hey there! Someone in my Facebook group shared this website
  with us so I came to check it out. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Great blog and superb design.

 31. Amateur Porn, Hd Porn, Asian Girl, Blowjob, Handjob live watch.

 32. I wanted to draft you that bit of remark in order to say thanks a lot again regarding the striking thoughts you’ve documented on this website. This has been certainly generous with you to make easily just what many people might have advertised for an e-book in order to make some cash for their own end, most importantly now that you could possibly have tried it if you ever considered necessary. Those guidelines additionally acted like a good way to be sure that other individuals have similar interest much like my personal own to find out very much more with regards to this issue. I am certain there are numerous more fun instances in the future for many who view your blog post.

 33. Can I just say what a comfort to uncover an individual who truly understands what they’re talking about on the web.

  You certainly know how to bring a problem to light and make it important.
  More people ought to check this out and understand this side
  of the story. It’s surprising you’re not more popular since you most certainly have the gift.

 34. Good day! I could have sworn I’ve visited your blog
  before but after going through many of the posts I realized it’s new to me.

  Anyways, I’m certainly delighted I came across it and I’ll be book-marking it and checking
  back frequently!

 35. Amateur Porn, Hd Porn, Asian Girl, Blowjob, Handjob live watch.

 36. Hi tһere! Thiѕ is my fiгst visiot too yoir blog! Wе are a team of volunteers and starting а new
  project in a community in thе same niche. Yⲟur blog provided ᥙs beneficial
  information to work on. You havе done a marvellous job!

  Feel free tto surf tο my blog post: https://www.letmejerk.com

 37. Studies also included the use of different doses in the same patients to determine which dose would be more effective for each of them.
  On our website you can order even a few tablets of medicine, as well as buy a large batch for resale.
  If you feel you or a loved one is misusing pregabalin, don t wait to get help.
  Not everyone who uses this medicine will experience side effects, but you should still be aware of what these may include, so that you can seek medical attention where required.
  Experimental use of female use of Viagra is dependent on the type of FSD a women is experiencing.

 38. This is a really good tip especially to those new to the blogosphere.
  Simple but very precise info… Thanks for sharing this one.
  A must read post!

 39. You’re so interesting! I don’t suppose I have read through
  a single thing like that before. So wonderful to find somebody with unique thoughts on this topic.
  Really.. thank you for starting this up. This site is one thing that is needed on the
  internet, someone with some originality!

 40. Hello just wanted to give you a quick heads
  up. The words in your article seem to be running off the screen in Firefox.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you
  know. The layout look great though! Hope you get the problem resolved
  soon. Cheers

 41. Your method of describing the whole thing in this piece of writing is in fact
  nice, all can without difficulty know it, Thanks a lot.

 42. Link exchange is nothing else however it is just placing the
  other person’s webpage link on your page at proper place
  and other person will also do same in support of you.

 43. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up and also
  the rest of the website is also really good. dildok3

 44. I read this post completely regarding the comparison of most recent and
  earlier technologies, it’s awesome article.

 45. hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked up
  something new from right here. I did however expertise a
  few technical points using this web site, as I experienced to reload the
  website many times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but slow
  loading instances times will very frequently affect your
  placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with
  Adwords. Anyway I am adding this RSS to my
  email and can look out for much more of your respective fascinating content.
  Make sure you update this again soon.

 46. hey there and thank you for your info – I’ve
  certainly picked up something new from right here.
  I did however expertise a few technical points using this site, as I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web hosting is OK? Not that
  I’m complaining, but sluggish loading instances times will sometimes
  affect your placement in google and could damage your
  quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of
  your respective exciting content. Ensure that you update this again very soon. PORNO XXX, http://www.monsteronline.com/,

 47. What’s up to every one, as I am truly keen of reading this
  weblog’s post to be updated regularly. It consists of fastidious stuff.

 48. I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is
  written by him as no one else know such detailed
  about my trouble. You’re amazing! Thanks!

 49. Link exchange is nothing else but it is only placing the
  other person’s webpage link on your page at suitable place and other
  person will also do similar in favor of you.

 50. Hello colleagues, how is the whole thing, and what you want to say about this post,
  in my view its truly remarkable in support of me.

 51. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to
  get that “perfect balance” between superb usability and
  visual appeal. I must say you’ve done a amazing job with this.
  Also, the blog loads super quick for me on Firefox.
  Outstanding Blog! SEX PHOTO; http://ontariobusinessfunder.com,

 52. Hello just wanted to give you a quick heads up and let you
  know a few of the images aren’t loading correctly.

  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different web browsers and both
  show the same results. HOT GIRLS (http://littleredschoolhouse.com/)

 53. sex

  Heya this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so
  I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 54. The other day, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to
  see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a
  youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
  I know this is completely off topic but I had to share it with someone! Gape Naked Girls (Mittie)

 55. Hey there! I’m at work browsing your blog from
  my new iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look
  forward to all your posts! Carry on the fantastic work!

  Also visit my webpage; anal warts

 56. Very nice post. I absolutely love this website.
  Keep it up!

 57. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets
  I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and
  was hoping maybe you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything. I truly
  enjoy reading your blog and I look forward to your new updates. Best Porn Pics (http://ldar.biz)

 58. I was able to find good info from your blog posts. Gape Porn Girls (patax.com)

 59. It’s hard to come by knowledgeable people for this subject, however, you seem like
  you know what you’re talking about! Thanks Photo NUDE (spyfrogs.com)

 60. Unquestionably believe that that you said. Your favourite reason seemed to be on the web the easiest thing to have in mind of.
  I say to you, I definitely get annoyed while
  people think about worries that they just do not know about.

  You managed to hit the nail upon the top and outlined out the entire thing with
  no need side effect , folks can take a signal. Will probably be back to
  get more. Thanks

 61. Запомните, никому в этой жизни нельзя доверять

 62. I?m not that much of a internet reader to be honest
  but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your
  site to come back later on. Cheers

 63. What a information of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity regarding unexpected feelings. Gape Hot Porn Pics (Gudrun)

 64. I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this sort of area .

  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website.
  Studying this information So i am glad to convey that I’ve a very excellent uncanny feeling I discovered just
  what I needed. I most definitely will make certain to
  don?t forget this web site and give it a look on a constant basis. Gape Sexy Girl [jugon.com]

 65. If some one wants expert view regarding blogging after
  that i advise him/her to pay a visit this blog, Keep up the
  good work.

 66. Thanks for another informative site. Where else may I am getting that
  kind of information written in such a perfect method?
  I have a challenge that I’m just now working
  on, and I’ve been at the look out for such information. Pics SEX (albinson.us)

 67. When some one searches for his vital thing, so he/she wishes to be available
  that in detail, so that thing is maintained over here. Gape Free Pics Porn (Cory)

 68. Great article! This is the kind of information that should be shared around the
  net. Shame on Google for not positioning this put up upper!

  Come on over and seek advice from my site .
  Thanks =) Fucking Free Pics Porn (Josette)

 69. obviously like your website but you need to test the spelling on quite a few of
  your posts. Several of them are rife with spelling issues and I in finding
  it very troublesome to tell the reality nevertheless I will
  surely come again again. Nude Gallery; Maynard,

 70. Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other sites?
  I have a blog based upon on the same ideas you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my readers would appreciate your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to send me an email. TOP PORN (https://www.google.sm)

 71. Great beat ! I would like to apprentice while you amend
  your web site, how can i subscribe for a blog web site?

  The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright
  clear idea Gape Sex Pics (nouslibertin.com)

 72. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic,
  let alone the content! Gape Best Porn Movies, Melaine,

 73. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis.
  It’s always exciting to read articles from other authors and practice something
  from their web sites. Hot Girls Pics (http://dentalteam.com/)

 74. Amazing! Its in fact remarkable piece of writing, I have got much clear idea regarding
  from this post. Fucking Nude Porn (Kaylee)

 75. It’s an remarkable article in support of all the web viewers; they will get benefit from
  it I am sure. Nude Gallery (Keesha)

 76. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?
  Appreciate it! Gape Best Porn Movies [cerno-solutions.net]

 77. Hello there! This post couldn’t be written any better!
  Reading through this post reminds me of my good old
  room mate! He always kept talking about this.
  I will forward this post to him. Pretty sure he will have
  a good read. Thanks for sharing!

 78. Hello everyone, it’s my first pay a visit at this web site,
  and paragraph is in fact fruitful for me, keep up posting such articles or reviews.

 79. Thanks designed for sharing such a fastidious
  thought, post is good, thats why i have read it completely

 80. Greetings from California! I’m bored to tears at work so I decided to browse your
  blog on my iphone during lunch break. I enjoy the information you present here and can’t
  wait to take a look when I get home. I’m surprised at how fast your
  blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyhow, wonderful site!

 81. I love it when folks come together and share thoughts.
  Great blog, continue the good work!

 82. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.

  Look advanced to more added agreeable from you!
  However, how can we communicate?

 83. My spouse and I absolutely love your blog and find most of your post’s to be exactly what I’m looking
  for. Would you offer guest writers to write content to suit
  your needs? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a lot of the subjects
  you write related to here. Again, awesome website!

 84. Hi there to all, the contents existing at this web page are actually awesome
  for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.

 85. It’s actually a nice and useful piece of info.

  I’m happy that you just shared this helpful information with us.
  Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 86. Excellent post however , I was wondering if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further.
  Kudos!

 87. Unquestionably consider that which you stated. Your favourite reason seemed to be at the web
  the easiest thing to have in mind of. I say to you, I certainly
  get irked while other folks think about concerns that they just don’t know about.
  You controlled to hit the nail upon the top and also defined out the entire thing without having side-effects , other folks can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks PHOTO PORNO – http://davidletterman.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=pornme.top%2Fcategory%2Foral-sex-video%2F

 88. Somebody necessarily assist to make seriously posts I might state.
  This is the very first time I frequented
  your web page and to this point? I amazed with the analysis you made
  to make this particular publish extraordinary.
  Great job! PICS PORN (http://www.bankingonamerica.com)

 89. Hi there! I know this is somewhat off-topic however I had to ask.
  Does running a well-established blog such as yours take a massive amount work?
  I am brand new to blogging but I do write in my diary everyday.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and views online.
  Please let me know if you have any kind of suggestions or
  tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou! Porn Photo (audiencerewards.info)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.
error: İçerik korumalıdır !!