İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KOVID-19: Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF’ten Çocukların Korunması ve Güvenli Okulların Temini için Rehber

Uluslararası Kızılhaç Federasyonu (IFRC), UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bugün çocukları ve okulları COVID-19 virüsünün bulaşmasından korumaya yardımcı olmak için yeni bir rehber yayınladı. Rehberlik, okulları güvende tutmak için kritik hususlar ve pratik kontrol listeleri sağlar. Ayrıca, ulusal ve yerel yetkililere, eğitim kurumları için acil durum planlarının nasıl uyarlanacağı ve uygulanacağı konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Bu rehber, kapalı olan okullar için çocukların öğrenmeleri ve refahları üzerindeki olası olumsuz etkileri hafifletmek için öneriler içermektedir. Bu, çevrimiçi eğitim stratejileri ve akademik içeriğin radyo yayınları gibi uzaktan öğrenme seçenekleri ve tüm çocuklar için temel hizmetlere erişim de dahil olmak üzere, öğrenmenin sürekliliğini sağlamak için sağlam planlamanın yapılması anlamına gelmektedir. Bu planlar ayrıca okulların nihai olarak güvenli bir şekilde yeniden açılması için gerekli adımları da içermelidir.

Okulların açık kalması ve çocukların ve ailelerinin korunmasını ve bilgilendirilmesini sağlamak için rehberlik şunları gerektirmedir:

  • Çocuklara kendilerini nasıl koruyacakları hakkında bilgi verilmesi;
  • En iyi el yıkama ve hijyen uygulamalarını teşvik etmek ve hijyen malzemeleri sağlamak;
  • Okul binalarının, özellikle su ve sanitasyon tesislerinin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi;
  • Hava akışını ve havalandırmayı arttırmak.

Bu rehber, KOVID-19’un iletimini zaten doğrulamış olan ülkelere özgü olsa da, diğer tüm bağlamlarda hala geçerlidir. Eğitim, virüslerin yayılmasını nasıl önleyeceği hakkında başkalarıyla konuşarak öğrencileri evde, okulda ve toplumlarında hastalık önleme ve kontrolünü savunmaya teşvik edebilir. Okulların kapanışından sonra güvenli okul operasyonlarını sürdürmek veya okulları yeniden açmak daha fazla dikkat gerektirir, ancak iyi yapılırsa halk sağlığını teşvik edebilir.

Örneğin, 2014’ten 2016’ya kadar Ebola virüsü hastalığının patlak vermesi sırasında Gine, Liberya ve Sierra Leone’de uygulanan güvenli okul yönergeleri, virüsün okul temelli bulaşmasını önlemeye yardımcı oldu.

UNICEF, ister açık ister öğrencilere uzaktan öğrenme yoluyla yardımcı olsun, okulları öğrencilere bütünsel destek sağlamaya çağırmaktadır. Okullar çocuklara kendilerini ve ailelerini korumak için el yıkama ve diğer önlemler hakkında hayati bilgiler sağlamalıdır; ruh sağlığı desteğini kolaylaştırmak; ve öğrencileri birbirlerine karşı nazik olmaya ve virüs hakkında konuşurken basmakalıp söylemlerden kaçınmaya teşvik ederek damgalanmayı ve ayrımcılığı önlemeye yardımcı olur.

Rehber ayrıca ebeveynlerin ve bakım verenlerin yanı sıra çocukların ve öğrencilerin kendileri için yararlı ipuçları ve kontrol listeleri sunmaktadır. Bu eylemler şunları içermektedir:

  • Çocukların sağlığını izlemek ve hasta oldukları takdirde onları okuldan uzak tutmak;
  • Çocukları soru sormaya ve endişelerini dile getirmeye teşvik etmek;
  • Bir mendile veya dirseğinize öksürmek/hapşırmak ve yüzünüze, gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmaktan kaçınmak
Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.
error: İçerik korumalıdır !!